Izlet u Sinj

Ove školske godine obilježavamo 50. godišnjicu osnutka naše škole!

U skladu sa slavljeničkim raspoloženjem, sve naše aktivnosti usmjerene su toj obljetnici. Počeli smo nečim ugodnim, laganim, ali poticajnim: bili smo na izletu u Sinj...

IZLET U SINJ

Budući da su nas u zadnje vrijeme pratili kišni dani, odlučili smo uzeti mali predah od škole i iskoristiti sunčanu subotu za izlet u Sinj. Krenuli smo iz Paga praćeni suncem koje se polako penjalo na vedrom nebu. Putovali smo 2-3 sata, a putovanje je bilo tiho i mirno zato što je većina nas bila umorna.

Kad smo stigli u Sinj, prvo smo posjetili Muzej franjevačkog samostana. Tamo nas je dočekao vodič (fratar u samostanu) te nas je  proveo kroz muzej ispričavši nam zanimljivosti o muzejskoj zbirci. Tu smo doznali puno novih i zanimljivih priča o povijesti Sinja i Sinjske krajine, o arheološkim nalazištima na tom području još iz rimskog doba, etnološkoj zbirci. Posebno zanimljiv dio je bio i kad je fratar pričao o zavjetnim darovima vjernika Gospi sinjskoj.

Nakon toga uputili smo se prema Muzeju Sinjske alke. Na početku razgledavanja pogledali smo kratki film o Sinjskoj alki i krenuli u daljnje razgledavanje muzeja. Muzejom smo svi bili impresionirani. Ne znamo što nas se više dojmilo: impozantni likovi alkara na konjima i alkarskih momaka napravljenih u prirodnoj veličini ili interaktivni prikaz bitke Sinjana i Turaka iz 1715. godine. Iznenađenje za kraj posjeta muzeju je bila i mogućnost fotografiranja s alkarom i alkarskim momkom za koje su neki u početku mislili da su voštane figure (!) koliko su mirno i dostojanstveno stajali.

Za kraj smo ostavili razgledavanje crkve Čudotvorne Gospe Sinjske. Nakon toga smo imali mogućnost samostalne šetnje gradom. Za to vrijeme neki su posjetili suvenirnicu, a drugi su odlučili sjesti u kafić i uživati u kavici na suncu. Kad smo iskoristili svoje slobodno vrijeme, zaputili smo se izvan grada na jedan OPG gdje smo i ručali. Nakon obilnog ručka odlučili smo se odmoriti i svatko je mogao uživati u aktivnostima koje je odabrao. Većina je otišla razgledavati konje,a neki su ih čak i jahali. Drugi su pak odlučili uživati u prirodi i malo prošetati ili jednostavno sjesti i uživati u atmosferi. Oko šest sati zaputili smo se prema kući.

Sve u svemu izlet je bio zabavan i poučan i voljeli bismo ubrzo ponoviti nešto slično!

(fotografije: Ante Dabo, 2.g razred, član Foto kluba Pag)

objavio: Marija Pećirko   datum: 2. 11. 2015.