Predavanje "Suzbijanje korupcije u Hrvatskoj u srednjem vijeku"

U petak, 4. ožujka 2016. našu školu posjetio je G. Zorislav Antun Petrović i u ime udruge Kultura i etika našim srednjoškolcijma i profesorima održao predavanje na temu "Suzbijanje korupcije u Hrvatskoj u srednjem vijeku". Predavanje je bilo ciljano namijenjeno učenicima 3. razreda

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta je u travnju 2015. godine raspisalo Javni poziv udrugama za projekte u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih za školsku godinu 2015./2016. Po završetku javnog poziva odabrana je udruga „Kultura i etika“ s programom „Suzbijanje korupcije u Hrvatskoj u srednjem vijeku“. Naša škola je s udrugom „Kultura i etika“ potpisala sporazum o suradnji kao jedna od škola-partnera.

U sklopu projekta predviđeno je održavanje predavanja za učenike koje se je održalo u petak, 4. ožujka 2016. u prostoru škole te se istovremeno na hodniku škole mogla razgledati izložba na istu temu. Izložba se sastoji od nekoliko panoa dimenzije 2x1 metar s najzanimljivijim primjerima iz srednjovjekovnih hrvatskih statuta.

Projekt je baziran na knjizi „Suzbijanje korupcije u Hrvatskoj u srednjem vijeku“. Knjigu je uredio Zorislav Antun Petrović koji će održati i predavanje. U knjizi su po prvi puta obrađene antikorupcijske odredbe većeg broja srednjovjekovnih akata nastalih u jadranskim gradovima od Kastva na sjeveru do Lastova na jugu. U knjizi nije obrađen Paški statut, ali će svakako biti predstavljen u predavanju te zastupljen na izložbi. Paški statut također u svojim odredbama navodi antikorupcijske odredbe, u prvom redu kroz Prisegu sudaca i ostalih paških dužnosnika (Knjiga prva, Glava 19., str. 187. Statuta Paške općine). Cilj projekta je da za ove statute i odredbe sazna što je više moguće ljudi u našoj zemlji, a posebno učenici srednjih i osnovnih škola te studenti.

Kao obrazovna ustanova već smo sudjelovali u projektima koji su u korelaciji s građanskim odgojem učenika. Prošle godine smo također potpisali suradnju s udrugom „Kultura i etika“ iz Zagreba s ciljem rane edukacije naših učenika u suzbijanju korupcije. Htjeli smo kroz predavanja napraviti korelaciju s predmetima etika, građanski odgoj i povijest. S obzirom da je prije par godina s latinskog preveden i izdan Statut grada Paga, smatramo da je izvrsna ideja objediniti veliku većinu statuta naših gradova iz srednjeg vijeka i prezentirati njihovu borbu protiv korupcije.

Kako je postojanje problema definirano i u nacionalnoj strategiji suzbijanja korupcije od 2015. – 2020-, smatramo da možemo dati mali doprinos suradnjom naše škole s udrugama kao što je „Kultura i etika“ koji na ovaj problem ukazuju, ali i educiraju. Ovaj projekt bi bio dio našeg kurikuluma iz građanskog odgoja i obrazovanja. S obzirom da smo mala škola u malom gradu gdje nemamo baš često slična događanja i predavanja, svaki ovakav projekt obogaćuje ne samo odgojno-obrazovne sadržaje i kurikulum škole nego i život stanovnika.

Fotografije s predavanja možete pogledati u našoj fotogaleriji.

objavio: Marija Pećirko   datum: 4. 3. 2016.