FILIP NA DRŽAVNOM NATJECANJU IZ BIOLOGIJE

Na državnom natjecanju iz biologije Filip Bukša, učenik 2. g razreda, osvojio je drugo mjesto!

DRŽAVNO NATJECANJE IZ BIOLOGIJE

U petak, 8. svibnja na državnom natjecanju iz biologije, učenik 2. razreda gimnazije „Bartula Kašića“, Filip Bukša, osvojio je drugo mjesto!

Filip se je natjecao u kategoriji samostalnih znanstveno-istraživačkih radova sekcije biologija životinja. Obradio je temu „Ribe Paškog zaljeva“. Temu za rad nije mu bilo teško naći budući da je Filip dugogodišnji član Sportsko-ribolovnog društva Orada iz Paga u sklopu kojega je već sudjelovao na brojnim natjecanjima u ribolovu. Uostalom, on o ribama sluša već od ranog djetinjstva odrastajući u obitelji koja je tradicionalno vezana uz more i ribarenje.

U radu je obradio 111 vrsta riba koje se mogu naći u paškom akvatoriju, popisao ih je po njihovim latinskim imenima uz koje je, osim standardnih hrvatskih, dodao i lokalne nazive kojima se koriste paški ribari. Identificirao je npr. 11 podvrsta glavoča, 10-ak podvrsta slingurki (koje u Pagu imaju pomalo nepristojan naziv…), itd.

Ovim radom Filip je ostvario veliki uspjeh, ali je dobio i poticaj za daljnje bavljenje i ribarstvom i znanošću. Naime, njegova je velika želja nastavak studija na jednom od fakulteta na kojima bi se mogao nastaviti baviti ovakvim radovima, ali i širiti svijest o našem ribljem bogatstvu i potrebi njegove zaštite.

Ovim uspjehom posebno je zadovoljna i njegova mentorica Vesna Fabijanić uz čiji poticaj i stručnu pomoć je Filip radio, a profesorica  dodatno naglašava kako je ovaj rad jedinstven po tome što, obrađujući dostupnu literaturu, nisu nigdje naišli na djelo koje bi znanstveno obradilo ovu tematiku pa je time ovaj rad dobio i određenu  znanstvenu težinu.

Čestitamo Filipu i njegovoj mentorici!!!

objavio: Marija Čemeljić   datum: 15. 5. 2009.