"Paške solane i njihovi vlasnici u srednjem vijeku"

Srednja škola Bartula Kašića i ove je godine nastavila suradnju sa Sveučilištem u Zadru kroz tematsko predavanje.

Prošle godine, u sklopu obilježavanja 50. obljetnice postojanja naše srednje škole, imali smo niz događanja. Jedno od događanja je i bilo predavanje o životu i djelu Bartula Kašića. Tada su predavači bili prof.dr.sc. Josip Lisac i don Dario Tičić.

Ove godine naša srednja škola je također organizirala predavanje u Kneževom dvoru s temom "Paške solane i njihovi vlasnici u srednjem vijeku".

Iako u nazivu predavanja stoji "srednji vijek" možemo reći da je i u današnjim okolnostima predavanje vrlo aktualno. Naš ovogodišnji gost predavač je bio prof. dr. sc. Serđo Dokoza.

On je izvanredni profesor na Zadarskom Sveučilištu na Odjelu za Povijest. Radio je i u Nadbiskupskom sjemeništu, te u Državnom arhivu u Zadru.

Napisao je brojne radove. Spomenut ćemo samo neke: monografija  Južne granice Dalmacije u suradnji sa Suzanom Martinović i Stijepom Obadom, zatim Dinamika otočkog prostora.

Od izvornih znanstvenih radova kojih zaista ima impozantan broj također ćemo spomenuti samo neke:

• Računski spisi srednjovjekovne korčulanske komune, Povijesni prilozi 20/2001. str. 143-170.
  • Prilog proučavanju unutrašnjih prilika na otoku Korčuli u srednjem vijeku, Radovi Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru, 39/1997. str. 117-139.
  • Sustav dota u srednjovjekovnoj korčulanskoj komuni, Godišnjak grada Korčule 6/2001. str. 17-53.
  • Prilog poznavanju seoskog plemstva na Korčuli, Zbornik sa znanstvenog skupa Blato do kraja 18. stoljeća, sv. 2. Blato 2004. str. 47-62.
  • Toponimija zapadnog dijela otoka Korčule, Zbornik sa znanstvenog skupa Blato do kraja 18.stoljeća, sv.3. Blato 2005. str. 49-62.
  • “Archivium comunis Jadre u XIV. stoljeću”, Radovi Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru , 48/2006. str. 215-230.
  • Obrambeni sustav korčulanske komune u srednjem vijeku, Radovi Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Zadru, 49/2007. str. 205-220.

Osim nabrojenih znanstvenih radova prof. dr. sc. Serđo Dokoza je istraživao po arhivskoj građi iz 14. stoljeća (do 1409. godine)sve informacije vezane za solane u Pagu. Iz tog je istraživanja nastao rad koji nam je prezentirao 31.05.  2017. godine u Kneževom dvoru u Pagu.

Saznali smo da je Pag, tj. paške solane bio važan čimbenik u gospodarstvu Zadra i Paga, ali da su Pažani zbog solana često bili u neprilikama od strane Zadrana. Čuli smo zanimljive podatke o vlasnicima tadašnjih solana, o izvozu paške soli, o tadašnjoj vrijednosti soli koja je daleko premašivala današnje vrijednosti.

Posjetitelji su imali priliku čuti niz zanimljivih podataka vezanih uz proizvodnju soli u 14. stoljeću.

Moderatorica predavanja bila je nastavnica latinskog jezika iz naše škole, profesorica Sanja Kolevski Želehovski, a prigodan glazbeni program s učenicima je uvježbala i izvela nastavnica glazbene kulture, profesorica Zrinka Peranić.

Dvorana Kneževog dvora je bila puna te možemo reći da suradnja naše srednje škole "Bartula Kašića" s profesorima sa Sveučilišta u Zadru  zaista uspješna i nadamo se da će se nastaviti i sljedeće školske godine.

foto galerija: http://www.ss-bkasica-pag.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=69

objavio: Marija Pećirko   datum: 1. 6. 2017.