Projektna suradnja

U našoj je školi održano predavanje u sklopu projekta „Primjena mjera i informiranost učenika srednjih strukovnih škola o zaštiti na radu“.

Predavači su bili predstavnici Hrvatskog zavoda za zaštitu zdravlja i sigurnost na radu (javne ustanove koja provodi aktivnosti usmjerene na poboljšanje kvalitete zaštite zdravlja i sigurnosti na radu), a edukacija je namijenjena svim učenicima srednje strukovne škole (zanimanje konobar i kuhar). Tema predavanja odnosila se na opasnosti, štetnosti i napore u njihovim budućim zanimanjima. Angažman učenika srednjih strukovnih škola kao budućih mladih radnika u aktivnostima vezanim za sigurnost i zaštitu zdravlja u praktičnoj nastavi u školi, kao i kod poslodavca, snažan je alat za jačanje kulture sigurnosti na radnom mjestu. Znanje, razumijevanje i kompetencije u ovom području preduvjet su očuvanja zdravlja radnika na radnom mjestu. Europska agencija za zaštitu na radu (OSHA) od 2002. godine naglašava važnost integriranja zaštite na radu u obrazovne programe kako bi se osiguralo stjecanje kompetencija potrebnih za tržište rada.

Iako se u nastavnim planovima i programima sustavno provodi edukacija o zaštiti na radu, svijest o toj problematici nedovoljno je razvijena u društvu. Upravo je škola mjesto gdje se tu svijest treba razvijati kako redovnim programima tako i vanjskim radionicama i edukacijama.

Na početku predavanja predavači su istražili razvijenost svijesti učenika vezano za zaštitu na radu putem kratkog anketnog upitnika. Cilj ankete bio je utvrditi razinu njihova znanja o zaštiti na radu. Nakon kratke analize anketnih odgovora održana je prezentacija o primjeni pravila zaštite na radu te rizicima i opasnostima sa tehničkog i zdravstvenog aspekta vezano za buduća zanimanja kuhara i konobara.

Predavanju su prisustvovali svi učenici koji se školuju za zanimanja konobar i kuhar. Povratne informacije nakon predavanja govore kako ovakva projektna suradnja škole i javnih ustanova osvježava ciljeve nastavnog procesa. Učenici, uvidom u izvannastavne materijale profesionalno vezane uz njihovu struku, osvješćuju važnost svog zanimanja te, u ovom slučaju, važnost poznavanja tehnika i metoda zaštite na radu te njihove svakodnevne primjene.

objavio: Marija Pećirko   datum: 21. 1. 2016.