Dan otvorenih vrata 2017.

Nastavili smo, prošle godine započetu, tradiciju provođenja Dana otvorenih vrata. Događanja su bila mnogobrojna pa pročitajte i pogledajte...

Povodom obilježavanja 50.obljetnice Srednje škole Bartula Kašića, prošle smo školske godine po prvi put organizirali Dan otvorenih vrata.

Tada smo za školski list napisali da nam zbog komentara koji su se kretali od "ugodnog iznenađenja do oduševljenja", predstoji organizirati još bolji i sadržajniji dan.

S obzirom na ovogodišnji odaziv i odlično raspoloženje svih roditelja, učenika, nastavnika i građana, vjerujemo da smo u tome i uspjeli.

Naravno, i ove smo godine unaprijed osmislili sadržaje stavljajući naglasak na gastro manifestaciju "Ca, ča, što se nekad kuhalo na mom otoku" koja slavi svoju 10.obljetnicu.

Sva ostala događanja tj. projekti bili su raspoređeni po učionicama

U prvoj su prikazani projekti iz područja novca i poduzetništva koje su izradili učenici 2. i 3. razreda gimnazije. Učenici 2.g razreda s mentoricom Sanjom Maržić, nastavnicom matematike, prikazali su razvoj novca i novčarstva kroz povijest s posebnim naglaskom na paški asignat, prvi papirnati način plaćanja na hrvatskom tlu koji datira iz 1778. godine. Treći razred sa svojom razrednicom Vesnom Fabijanić predstavio je rezultate projekta „Put u poduzetništvo“ koji su radili kroz predavanja i radionice u suradnji s Visokim učilištem Katarina Zrinski iz Zagreba. Poseban izložak bio je prikaz rada učenika 4.g razreda Josipa Baričevića koji je i strastveni ronilac. Josip je izložio prikaz podvodne špilje pored Stare Novalje te njenih osobitosti i živog svijeta.

U sljedećoj učionici bila je izložena naša knjiga recepata „Ca, ča, što se nekad kuhalo na našem otoku“, koja je ove godine doživjela svoje 2. dopunjeno izdanje. Budući da svojim tradicionalnim receptima s cijelog otoka Paga priziva u sjećanje neka prošla, pomalo već zaboravljena vremena ,za njome je vladalo veliko zanimanje posjetitelja U istoj su učionici svoje cjelogodišnje istraživanje predstavili i učenici 3. razreda gimnazije koji su, u sklopu dodatne nastave sociologije, radili projekt „Ulicama moga grada“. Oni su, zajedno sa svojim mentoricama, nastavnicama Natašom Strugar i Marijom Pećirko, istraživali znamenite osobe od lokalnog značaja po kojima su nazvane ulice u gradovima Novalji i Pagu te su dali i prijedloge po kojim bi se još osobama trebale nazvati ulice/trgovi… Poseban doprinos izlaganju rada ove skupine dale su učenica 4.g razreda Klara Badurina-Dudić i nastavnica Nataša Vidas  svojim zanimljivim grafičkim rješenjem. Jedan dio učionice zauzela je i izložba fotografija koja je prikazala sve naše dosadašnje gastro manifestacije „Ca, ča, što…“ od 2007. godine do danas.

„Učenice“ koje pohađaju program obrazovanja odraslih u našoj školi, za zanimanje čipkarica, sa svojom stručnom učiteljicom Katicom Vidolin ponosno su prikazale posjetiteljima svoje radove koje su izradile u protekloj školskoj godini. Mnoge od njih prvi su se puta na nastavi susrele s tehnikom izrade paške čipke i svima su nam pokazale da ustrajnim radom i velikom voljom rezultati i u tako malo vremena mogu biti zavidni.

Središnje mjesto ovogodišnjeg Dana otvorenih vrata bila je učionica u kojoj su svoj rad predstavili učenici koji se školuju za zanimanje konobar i kuhar predvođeni svojim mentorima/ stručnim učiteljima Brankom Tičićem i Teom Bukšom. Oni su pripremali jela po novim receptima iz naše knjige recepata, a za sva ostala jela „tema“ je bila sipa koju smo onda kušali kroz 10-ak vrsta salata te spremljenu u različitim nepredvidivim i iznimno ukusnim kombinacijama. Ovo je ujedno bila i prostorija gdje su se posjetitelji najduže zadržavali degustirajući jela i međusobno se družeći.

Sa svim predstavljenim projektima i sadržajima na početku Dana otvorenih vrata upoznala nas je ravnateljica naše škole, profesorica Milena Čemeljić, ali i s onima koje smo ostvarili u tekućoj školskoj godini:

•   9. Festivalom smokava u Zadru koji organizira gđa Sandra Babac Damjanić na kojemu su sudjelovali naši učenici ugostiteljskog usmjerenja sa svojima mentorima Brankom Tičićem i Teom Bukšom , prezentirajući jela koja svjedoče o ljepoti poziva za koji su se odlučili,
  •  sudjelovanjem u Europskom školskom sportskom danu i Europskom tjednu vještina  stečenih u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju,
  •  Smotrom glazbenih aktivnosti učenika srednjih škola kojoj smo i domaćini,
  •  Danom sjećanja na žrtvu Vukovar,
  • izletima u Split na Noć muzeja, Italiju i Prag, Adventu u Zagrebu kao izvanškolskim i izvannastavnim aktivnostima.

Poseban pljesak dobili su učenici koji su u ovoj godini bili vrlo uspješni na županijskim  natjecanjima iz latinskog, hrvatskog i talijanskog jezika te povijesti i Smotri Lidrano, a to su učenici prvog, drugog i četvrtog razreda gimnazije: Lucija Oštarić, Adriana Tičić, Lovro Bačić, Ive Tičić, Klara Škoda i Kristina Pende.

U ovako bogat i raznolik Dan uveli su nas članovi Glazbene sekcije koju vodi profesorica Zrinka Peranić izvevši četiri pjesme koje su šarmantno i uigrano pod geslom "Glazba je putovanje, glazba je ljubav i univerzalni jezik", najavili učenici Mario Pernar, Nera Peranić i Karla Hohnjec. Otpjevali su i odsvirali pjesme: Moja diridika, ( kojom smo se predstavili na Smotri glazbenih aktivnosti), Trešnje i jabuke, Rock my soul i Nima do otoka Paga.

Kako smo ušli, tako smo u dobrom raspoloženju, sretni i ispunjeni  i izašli iz Dana s novim željama i idejama za sljedeću školsku godinu.

Iskreno se nadamo da će nam se posjetioci, skupina učenika osmih razreda novaljske i paške osnovne škole, u sljedećoj školskoj godini pridružiti i postati dio našeg malog kreativnog tima.

fotogalerija: http://www.ss-bkasica-pag.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=67

objavio: Marija Pećirko   datum: 16. 5. 2017.