Noć muzeja

Naša je škola nastavila tradiciju sudjelovanja na još jednoj Noći muzeja – idealnoj prilici za druženje, šetnju Zadrom i, naravno, razgledavanje različitih muzeja. Iako je Zadar grad kojeg svatko od nas često posjećuje pa možda zato većini nije bio toliko zanimljiv kao Split, naše prošlogodišnje odredište, Zadar nam je dokazao da ponekad zaboravimo koliko se znamenitosti nalazi u našoj neposrednoj blizini.

Tema ovogodišnje Noći muzeja 2018. bila je: Muzeji i sport.

U Muzeju antičkog stakla u više je tema predstavljeno preko dvije tisuće staklenih predmeta iz razdoblja od 1. st. pr. Kr. do  5. st. U maloj izložbenoj dvorani održavala se projekcija filmova iz produkcije Muzeja antičkog stakla, a u velikoj izložbenoj dvorani prikazana je izložba „Stakleno blago Akvileje''.

U Narodnom muzeju  kojeg je, prema informacijama s njegove službene internetske stranice, ove Noći muzeja posjetilo čak 13 928 posjetitelja, vidjeli smo stalnu izložbu nazvanu „Šest salonskih priča'' i  gostujuću „Glazbeni život Zadra u 19. stoljeću''. Okruženi stoljećima starim predmetima  kao što su notni zapisi, glazbeni instrumenti, ogledala i namještaj s cvjetnim motivima, bilo je lako zaboraviti da u džepovima imamo mobitele. Također, prikazane su  zanimljive izložbe „Hrvatski ratni plakat'' i  „Etnološke osobitosti sjeverne Dalmacije''.  Jedna od specifičnih aktivnosti bila je „Večer uz šah'' u kojoj se ta igra mogla igrati s velikim šahovskim figurama u atriju Kneževe palače. U Prirodoslovnom odjelu  se  održavala izložba „Mekušci Jadrana'', ali zanimljiviji nam je bio Arheološki muzej.

Arheološki muzej ove je godine posebnu pažnju posvetio gladijatorima pa su tako prikazani različiti predmeti koji su se koristili u njihovo vrijeme, kao na primjer strugači za skidanje znoja nakon vježbanja i bočice za ulje.  Izloženi su i vrijedni antički tekstovi u kojima se spominju gladijatori,antičke svjetiljke s prikazima gladijatora, ali i nekoliko „stvarnih“ gladijatora u autentičnoj ratnoj opremi koji su nas vratili u daleku prošlost (Spectacvla  Gladiatoria). Iako je ovaj muzej, također, izrazito zanimljiv, u njemu nas je zatekla gužva pa je razgledavanje bilo otežano, u usporedbi  s ostalim muzejima.

Sva tri spomenuta muzeja svakako je vrijedno posjetiti, ali ipak bih posebno izdvojila Narodni muzej Zadar  (Kneževu palaču)  jer smatram da je njegova ponuda bila najraznovrsnija. Za svakog je tu bilo ponešto - i za ljubitelje umjetnosti, i znanosti, i sporta. Nisi mogao  predvidjeti što ćeš sljedeće vidjeti - haljinu iz 19. stoljeća ili Cryptochiton stellere.

Poznata glumica Audrey Hepburn je odlaske u muzeje usporedila sa življenjem – uglavnom tek kasnije zaista počnemo upijati  što smo vidjeli, misliti o tome i prisjećati se, jednostavno zato što ne možemo sve shvatiti i obuhvatiti odjednom. Pretpostavljam da je tako i u ovom tekstu izostavljeno nešto važno i vrijedno pamćenja pa odlazak u navedene Muzeje preporučujem svima jer ništa ne može zamijeniti neposrednost doživljaja i stvaranje vlastite impresije.

Klara Škoda, 3. g

objavio: Andrea Lončarić   datum: 30. 1. 2018.