Darwin u Pagu

Od 17. do 25. ožujka u našoj školi gostuje izložba "Darwin sada".

Prigodom obilježavanja 200-godišnjice Darwinova rođenja i 150 godina obljetnice objave njegova djela „O podrijetlu vrsta putem prirodne selekcije“ British council u Hrvatskoj  u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje organizirao je edukativnu izložbu. Izložba prikazuje Darwinove osnovne ideje te njihovu aktualnost, poglavito u medicini i biologiji, ali i ostalim znanostima.  Upravo je u tijeku izlaganje po školama u Hrvatskoj. Ovaj tjedan izložba „gostuje“ u srednjoj školi Bartula Kašića u Pagu na veliko oduševljenje kako nastavnika tako i učenika.
„Darwin sada“  je međunarodni program koji istražuje evolucijsku teoriju i utjecaj koji je Darwin  napravio na naše društvo.
Obično učenici zaziru od bilo kakvih edukativnih izložbi jer očekuju nešto dosadno, zamorno, previše znanstveno štivo. Međutim, ova nas je izložba sve ugodno iznenadila zbog malo teksta, ali izvrsno koncipiranog (verzije na hrvatskom i engleskom jeziku) te mnoštva fotografija koje dočaravaju objašnjenja Darwinove teorije.
Izložba je interaktivna te se može pogledati i online (darwin.britishcouncil.org/exhibition).
Izložba se sastoji od 16 različitih  plakata tzv. pingvina.
Teme:
1. Tko je bio Darwin?
2. Globalne mreže
3. Darwinova teorija
4. Reakcije
5. Dokazi o evoluciji – tada
6. Dokazi o evoluciji – danas
7. Proturječi li evolucija vjeri?
8. Kako se pojavljuju nove vrste?
9. Evolucija čovjeka
10. Kako se razvila glazba?
11. Kako evoluiraju genomi?
12. Intimna evolucija
13. Šira sinteza
14. Zašto toliko?
Uz  izložbu dolazi i set edukativnih materijala  koji se mogu koristiti u nastavi ili za pripremu tematskih radionica vezanih uz izložbu (popratni materijali uz izložbu prilagođeni su uzrastima od 5 godina na više). Materijali su pripremljeni u tiskanoj i elektroničkoj verziji tako da se mogu slobodno umnožavati.
Osim što sad imamo i „znanstvenih „ razloga za dulje zadržavanje na hodniku, plakati nas već od prvog dana izložbe potiču na rasprave gotovo na svim nastavnim satima! Ukoliko nije predviđeno održavanje izložbe i u vašim školama za ovu godinu, kliknite na poveznicu i pridružite nam se!

objavio: Marija Pećirko   datum: 23. 3. 2011.