Povijest

Skupština općine Pag na svojoj 26. sjednici Općinskog vijeća i Vijeća radnih zajednica pod predsjedanjem predsjednika Ivana Zeca, 11. srpnja 1966. godine donosi rješenje o osnivanju Područnog odjeljenja gimnazije  "Pavao Ritter Vitezović" Senj u Pagu. U rješenju se navodi da će za rad gimnazije biti osigurana materijalna sredstva, potrebna oprema i prostor kao i nastavni kadar.
Od strane Skupštine općine Pag potom je na odobrenje upućen zahtjev Republičkom sekretarijatu za prosvjetu, kulturu i fizičku kulturu. Postupajući po tome zahtjevu, posebna komisija Republičkog sekretarijata za prosvjetu, 4. kolovoza 1966. godine utvrdila je da postoje potrebni uvjeti i osigurana sredstva (budžetom SO-e Pag) za rad područnog odjeljenja: moderna školska zgrada s potrebnim nastavnim kadrom, nastavnim sredstvima i pomagalima, praktikumima. laboratorijima, bibliotekom, prostorom za fizički rad te kuhinjom. Nakon ovog pozitivnog izvješća komisije, Republički sekretarijat za prosvjetu odobrio je početak rada Područnom odjeljenju gimnazije "Pavao Ritter Vitezović" Senj u Pagu rješenjem broj 2983/1-1966. od 11. kolovoza 1966. godine. U obrazloženju odobrenja navodi se da je odlučujući razlog za odobrenje rada područnom odjeljenju u Pagu bilo mišljenje odbora Socijalističkog saveza radnog naroda o izuzetno teškoj situaciji u kojoj se nalaze učenici i njihovi roditelji glede daljnjeg školovanja, zbog udaljenosti od kopna, velikog priliva učenika te velikih troškova kojima su izloženi radni ljudi i građani Paga.
Gimnazija "Pavao Ritter Vitezović" Senj , kao matična škola, prihvatila je provoditi instruktivno-pedagoški nadzor u područnom odjeljenju na Pagu.
Rješenjem Republičkog sekretarijata od 11. kolovoza 1966. godine odobren je upis u 1. razred opće gimnazije koju su te prve godine upisala 44 učenika.

« Siječanj 2021 »