Posjeti osmaša iz Paga i Novalje

U cilju veće motivacije učenika osnovnih škola na našem otoku da se upišu u SŠ Bartula Kašića u Pagu, posjetili su nas učenici osmih razreda iz osnovnih škola "A: G. Matoš" iz Novalje i "Jurja Dalmatinca" iz Paga.

MOTIVACIJA ZA UPIS U ŠKOLU

Već dva petka za redom u Srednjoj školi Bartula Kašića u Pagu organiziraju se aktivnosti profesionalne orijentacije u vidu promocije škole. Prošlog petka, 8. svibnja školu su posjetili osmaši osnovne škole A. G. Matoš iz Novalje sa svojim ravnateljem prof. Aleksijem Škuncom i profesorom mr. sc. Ivom Oštarićem; ovog petka u školi su bili osmaši iz paške osnovne škole Jurja Dalmatinca koje su vodili njihova v.d. ravnateljica prof. Lorena Palčić, pedagog prof. Igor Gubić te profesorice Rajka Vidolin i Ankica Peko.

Ovom  promocijom obuhvaćeno je predstavljanje gimnazijskog programa za koji je svake godine dovoljan broj interesenata, a poseban je naglasak stavljen na ugostiteljsko usmjerenje u kojem paška srednja škola prati hrvatski trend, tj. zamjetno je opadanje broja upisanih učenika.

Naime, već nekoliko godina u većini ugostiteljskih škola u Hrvatskoj, izuzev većih gradova,  bilježi se pad upisanih učenika za zanimanja konobar i kuhar. Da bi privukla veći broj novih učenika, a i sadašnjim svojim učenicima osigurala kvalitetniji rad, škola je u svojim prostorijama, početkom ove godine, otvorila novi ugostiteljski kabinet.

U tom smo kabinetu dočekali naše goste, a nadamo se i buduće učenike. Njih je kratkim govorom pozdravila ravnateljica škole, profesorica Milena Čemeljić, koja je predstavila školu i  obrazovne programe koje škole ima. Ravnateljica se kratko osvrnula i na novu obavezu hrvatskih maturanata - državnu maturu - naglasivši kako je upravo gimnazija ta koja najkvalitetnije priprema učenike za maturu.

Učenicima koji su orijentirani na trogodišnje školovanje, odnosno onima koji bi odmah nakon škole željeli raditi, naglašeno je da je upravo izbor ugostiteljske struke prikladan i poželjan odabir budući da je velik dio privrede našeg otoka orijentiran ka turizmu. Osim toga, učenike i njihove profesore ravnateljica je podsjetila kako grad Pag daje i stipendije učenicima deficitarnih zanimanja, tj. ugostiteljima što može biti još jedan privlačan čimbenik za odabir ove struke i ostanak na otoku.

Nakon toga, učenici su obišli kabinet u kojem su ih čekali naši učenici ugostitelji i njihovi stručni nastavnici, kuhar Branko Tičić i konobar Teo Bukša. Na kraju je priređen mali domjenak na kojem se moglo i degustirati umijeće naših učenika.

Nadamo se da će ove i slične aktivnosti pridonijeti većem broju upisanih učenika ove i svake sljedeće školske godine!

objavio: Marija Čemeljić   datum: 21. 5. 2009.