Životopis Bartula Kašića

Bartul Kašić rođen je 15. kolovoza 1575. godine u Pagu. Roditelji su mu bili Ivan Petar iz ugledne paške obitelji Kašić i majka Ivanica Deodati (Bogdančić). Kad je imao dvije godine, ostao je bez oca. Od tada o njima brine ujak Luka Deodati, nadsvećenik paške zborne crkve.

Kod ujaka je Bartul naučio pisati i čitati. Kada je paška općina otvorila općinsku školu, Bartul je počeo učiti i latinsku sintaksu (prozni sastavi) i metriku (pjesništvo). Budući da je bio nadaren za učenje, ujak ga je 1590. poveo na daljnje školovanje u ilirski kolegij u Loretu, pored (Ancone). I tamo se je brzo istaknuo, posebno u latinskoj gramatici i pjesništvu. Isusovci, koji su vodili taj kolegij, uočili su njegov dar pa su ga 1593. poslali na daljnju izobrazbu u Rim. Tamo je pristupio isusovačkom redu 15. kolovoza 1595. godine. Uz osobni studij, on je nakon novicijata predavao latinsku gramatiku u nižim razredima.

U to vrijeme su isusovci u rimskome kolegiju osnovali "iliričku akademiju" u kojoj se podučavao i hrvatski jezik. Njega su trebali učiti i Talijani koji su služili u hrvatskim krajevima. Ali kako nisu imali nikakva udžbenika ni gramatike, general reda je naredio Bartulu Kašiću da napiše gramatiku "Osnove iliričkog jezika". I TAKO JE HRVATSKI JEZIK NA POČETKU 17. STOLJEĆA DOBIO "INSTITUTIONES LINGUAE ILLYRICAE"! Već 1600. godine je Bartul započeo s radom, a djelo je tiskano 1604. godine na latinskome.

Bartul Kašić je zaređen za svećenika 1606. godine, nakon što je završio studij teologije i filozofije. Svećeničku službu je započeo kao ispovjednik za hrvatske hodočasnike u Bazilici sv. Petra u Rimu. Od 1609. do 1612. boravi u Dubrovniku, gdje temeljito upoznaje dubrovački štokavski govor. U jednom papinskom poslanstvu, prerušen u trgovca, putuje po tuskim krajevima preko Bosne sve do Vukovara, Osijeka i Valpova. O tome putovanju i bijednome stanju kršćanstva pod Turcima podnio je papi izvješće.

Nakon povratka u Rim, Kašić je imenovan ispovjednikom u Loretu (1614.-1618.). Zatim je u drugoj papinskoj misiji u turskim krajevima, kad zapravo obilazi sva područja na kojima su živjeli katolici, po Bosni, Slavoniji sve do Temišvara (današnja Rumunjska), gdje i danas postoje neka hrvatska naselja.

Na tome putu ga je zatekla naredba da se vrati u Dubrovnik. Od 1620. do 1633. je tamo i ostao. Predavao je na isusovačkoj gimnaziji (koelgiju), ali je dosta pisao i objavljivao. Od 1634. je ponovno ispovjednik u Bazilici sv. Petra. U Rimu je i umro 28. prosinca 1650. godine.

« Studeni 2017 »

Kako vam se sviđa web škole?